Naše pracoviště vychází ze školy Doc. Horákové a sklerotizaci provádíme již od roku 1996. Prezentovali jsme ji jako velice úspěšnou metodu v odstraňování varikosních žil a žilek v pořadu Sama doma už v roce 1999 (ukázka z pořadu).
Je-li tato metoda prováděna moderními prostředky zkušeným lékařem, který se jí dlouhodobě zabývá, je v případech, kdy je indikovaná, dosud nepřekonaná. Po nesprávně aplikované sklerotizaci žíly nejen nemusí zmizet, ale může dojít i k vážnějším poškozením. Při včasném odstranění žil touto bezbolestnou a pro pacienta nenáročnou ambulantní metodou se postižení mohou vyhnout chirurgickému zákroku, který však bývá v některých hlavně zanedbaných případech nezbytný.
Kořeny sklerotizace sahají až do roku 1853, kdy se poprvé pokusil lyonský lékař Prevaz aplikovat do žíly látku, která měla způsobit uzavření žíly. Od té doby bylo jen otázkou času nalézt preparát, který by žílu efektivním způsobem zlikvidoval. Ideální sklerotizační látkou se ukázal být pro svůj výskyt téměř nulových komplikací a minimum prokázaných alergických reakcí německý Aethoxysklerol, který je už více než 30 let schválený SÚKL jako jediná v ČR povolená sklerotizační látka. Možné jsou i jiné látky, které se používaly dříve (koncentrovaná glukóza, jodové preparáty), ale ty se vzhledem k alergizacím a nespolehlivé účinnosti už nepoužívají. Sklerotizaci u nás začala provádět a publikovat už v sedmdesátých letech minulého století až do porevoluční doby Doc. MUDr. Maruše Horáková, CSc. Počáteční léta sklerotizace až do nedávné doby byla poznamenána bojem s odpůrci této metody, který silně připomíná současné boje proti bioplastice, přestože už v roce 1954 bylo na mezinárodním sjezdu flebologů jasně řečeno, že stejně jako po dobře provedeném klasickém chirurgickém zákroku, tak i po dobře provedené sklerotizaci dochází k recidivám, a proto je jedno, která metoda se na odstranění většího varixu použije. Pro pacienta je samozřejmě výhodnější (pokud to lze) provést sklerotizaci, protože se odstraní jak metličky, tak velké žíly najednou. Navíc je správně kalkulovaná sklerotizace podstatně levnější než kombinace různých metod, z nichž některé jsou i zcela neúčinné.